Göteborgs fjärrvärmenät förnyas under Kungsgatan, samtidigt som markplattorna läggs om. För att skapa en trevligare miljö på den shoppingvänliga gatan har konstnären Adam Algotsson fått i uppdrag att måla en container vid Domkyrkan.
Göteborg Energi och Stadsmiljöförvaltningen kommer i ett tvåårigt projekt kvalitetssäkra värmeleveransen och byta ut markplattorna på Kungsgatan. Arbetet delas upp i två etapper för att minimera störningar och pågår fram till första kvartalet 2027. Den första etappen sträcker sig från Korsgatan till Östra Hamngatan och genomförs under 2025, medan den andra etappen, från Västra Hamngatan till Korsgatan, planeras till 2026.
Läs mer om arbetet på Kungsgatan.
För att skapa en trivsam miljö på Kungsgatan under ombyggnationen har konstnären Adam Algotsson fått i uppdraag att måla en container vid Domkyrkan. Adam började sin konstnärliga bana tidigt och sålde sina första målningar redan vid 13 års ålder. Idag är han en etablerad konstnär som målat på många offentliga platser. Han har bland annat målat för Trafikverket vid Korsvägen, offentliga målningar i sin hemstad Borås och stora muralmålningar i Partille.
– Det känns riktigt bra att få visa min konst här och låta folk se lite kreativitet, någon som leker med färg, säger Adam.
Webb: appear37.se