– Vårt uppdrag är att bidra till en trygg och säker försörjning av el, värme och digital infrastruktur för göteborgarna. Därför arbetar vi kontinuerligt med att stärka säkerheten, förebygga störningar och öva för olika scenarier. Beredskap är inte något som aktiveras först när något händer, utan ett arbete som pågår varje dag, säger Torbjörn Kaliff, koncernsäkerhetschef på Göteborg Energi.
Göteborg Energi ansvarar för stadens energiinfrastruktur och arbetar löpande för att säkerställa leveranser av el, fjärrvärme, gas och fiber även under ansträngda förhållanden. Samtidigt är ingen samhällsviktig infrastruktur helt opåverkbar av exempelvis extremväder, tekniska fel eller andra störningar. Därför är det viktigt att alla göteborgare också har en grundläggande beredskap hemma för att klara sina basala behov under en vecka.
– När fler är förberedda hemma ökar samhällets samlade motståndskraft. Det handlar om enkla åtgärder som gör stor skillnad om en störning skulle inträffa, säger Torbjörn Kaliff.
Bygg din hemberedskap
Viktiga saker att ha hemma för att klara de basala behoven under en vecka:
Avbrottsinformation direkt i mobilen
Vid ett elavbrott är det också viktigt att känna till var aktuell information finns. På goteborgenergi.se finns avbrottsinformation samt råd om vad man bör tänka på före, under och efter ett strömavbrott.
Avbrottsinformation elnät, gas, fjärrvärme
Träffa Göteborg Energi på Beredskapsdagen
Under Beredskapsdagen i Nordstan den 23 september deltar Göteborg Energi med temat: Vad funkar utan el? Evenemanget genomförs i samarbete med Göteborgs Stad inom ramen för Beredskapsveckan.
För mer information kontakta
Cecilia Erdalen, presschef på Göteborg Energi, 070-466 04 28, cecilia.erdalen@goteborgenergi.se
23 sep 2026, kl 8:00