Citygate med sina 144 meter och 36 våningar byggs just nu vid Ullevi i Gårda och väntas vara klar för inflyttning sommaren 2022. Citygate blir då Nordens högsta kontorsbyggnad. Tack vare en energieffektiv helhetslösning med fjärrvärme, fjärrkyla och olika energieffektiviseringsåtgärder kan Citygates samlade behov av el minimeras och täckas med lokalt producerad solenergi från Göteborg Energis nya solcellspark i Utby.
– Klimatfrågan är en av mänsklighetens stora utmaningar. Bygg- och fastighetssektorn svarar för cirka 20 procent av Sveriges klimatpåverkan och Skanska vill agera kraftfullt i omställningen. Vårt mål är att alla nya egenutvecklade kontorsprojekt ska nå klimatneutralitet redan år 2037. Citygate har ambitionen att vara ledande inom samtliga hållbarhetsområden. Det här är ett hus som tar ansvar och som berör alltifrån de framtida hyresgästerna till staden i stort. Att kunna tillgodose vårt behov av el med lokalproducerad solenergi från Göteborg känns riktigt roligt och en bra investering för framtiden, säger Matilda Moberg, hållbarhetsansvarig, Skanska Fastigheter Göteborg.
– I takt med att allt fler områden i samhället elektrifieras är det viktigt att vi använder den el som finns till rätt saker. Att värma eller kyla en byggnad som Citygate med hjälp av el är varken särskilt klimatsmart eller resurseffektivt. Dessa behov tillgodoses bäst med fjärrvärme och fjärrkyla. Genom att bygga energieffektivt och använda de bästa tillgängliga energilösningarna blir sista pusselbiten att förse Citygate med solel. Byggnadens totala årsbehov av el blir hälften av vad vår solcellspark kommer att leverera, säger Eric Zinn, hållbarhetschef på Göteborg Energi.
Fakta:
Läs mer om Citygate här
Läs mer om solcellsparken i Utby här
För mer information kontakta:
Cecilia Erdalen, pressansvarig, Göteborg Energi 070-466 04 28
Per Hanson, projektchef, Skanska Fastigheter Göteborg AB, 010-448 32 98
Olof Rundgren, Media Relations Manager, Skanska AB, 010-448 67 94
![]() |
![]() |
11 feb 2021, kl 8:00