Scandinavium

Från timpriser till kvartspriser på elhandel

Publicerad mars 2025. Uppdaterad mars 2026.

På Göteborg Energi har vi haft timprisavtal som en del av vårt erbjudande inom elhandel sedan 2012. Detta för att ge våra kunder möjlighet att påverka sitt elpris genom att anpassa sin elanvändning och dra nytta av lägre elpriser. Nu tar Göteborg Energi och elmarknaden nästa steg – från timpriser till kvartspriser och dynamiska elavtal.

Kvartspris – vad innebär det?

Den 1 oktober* 2025 övergick elmarknaden i Europa till att handla el per kvart istället för per timme. Denna förändring innebär att spotpriset på elbörsen Nord Pool varierar varje kvart istället för varje timme. Det är lagstadgat att alla elhandelsbolag med fler än 200 000 kunder, däribland Göteborg Energi, måste erbjuda sina kunder så kallade dynamiska elavtal med kvartspriser efter övergången.

Ett elavtal som följer elbörsens spotpris kallas på branschspråk för ett dynamiskt elavtal. När priset ändras så ofta som varje kvart blir timprisavtal för tröga för att räknas som dynamiska. Med ett kvartsprisavtal får du istället en mer exakt prissättning och bättre möjligheter att styra din elanvändning till de billigaste perioderna.

Varför infördes kvartspriser och vilka fördelar ger det?

Övergången till kvartspriser är en del av ett EU-direktiv och påverkar alla elhandelsbolag. Förändringen skedde av flera anledningar:

  • Balans mellan utbud och efterfrågan – Elförbrukning och elproduktion varierar, i synnerhet med en ökande andel sol- och vindkraft i elsystemet. Kvartspriser ger förutsättningar för marknaden att reagera snabbare och skapa ett mer stabilt system.

  • Tydligare och mer exakta prissignaler för marknadsaktörer – Elhandlare, elproducenter och elanvändare kan anpassa sig ännu bättre till prisförändringar. Prissättningen per kvart speglar den verkliga marknadssituationen vid varje givet tillfälle ännu bättre, och du kan fortsatt anpassa din elanvändning och sänka dina elkostnader genom att använda el när den är som billigast. 

  • Harmonisering inom Europa – Övergången till kvartspriser sker samtidigt i hela Europa för att skapa en enhetlig elmarknad där handeln fungerar likadant över nationsgränserna. 

I Norden har övergången genomförts med en gemensam tidsplan i flera steg som berör flera av elmarknadens aktörer. Sedan den 1 november 2023 gäller en uppdaterad svensk mätförordning, vilken innebär att mätning och rapportering av elanvändning ska ske per 15 minuter istället för på timbasis om du som kund begär det eller om ditt elavtal har ett pris som varierar över dygnet. Nästa steg är att även elhandeln ska gå över till kvartsbaserad prissättning. 

Hur påverkades du av förändringen?

  • Om du tidigare hade ett timprisavtal gick ditt avtal automatiskt över till ett kvartsprisavtal i samband med införandet av kvartspriser. Ditt elpris baseras nu på det spotpris som gäller varje kvart i stället för varje timme. På så sätt kan du anpassa din förbrukning till de mest prisvärda perioderna och fortsätta hålla dina elkostnader nere, avtalsvillkoren i övrigt förblir oförändrade.

  • Om du har ett rörligt avtal (månadspris), fast avtal eller mixavtal med månadspris påverkades inte ditt avtal av övergången till kvartspriser.

*Det tidigare startdatumet 11 juni sköts upp efter beslut från MCSC. Läs mer hos Svenska kraftnät(extern länk)

På Göteborg Energi kommer vi fortsätta att utveckla våra tjänster så att det blir ännu enklare att planera sin elanvändning. Är du osäker på vilket avtal du har? Logga in på Mina sidor eller vår app Göteborg Energi så hittar du information om ditt avtal där.

Du är alltid välkommen att ta kontakt med oss för att be om råd eller vägledning. Det är viktigt att du känner dig trygg med dina val av elavtal och ellevarantör.

I vår stad

chevron-disc-right